Publikováno

Kávové crème brûlée

creme brulee

V létě není nikdy dost osvěžujícího a zároveň lehkého mlsání, a proto vám přinášíme vynikající a hlavně vyzkoušené řešení. A jelikož víme, že zbožňujete kávu stejně tak jako my, máme tu recept postavený na její příchuti. Tentokrát jsme se nechali inspirovat francouzskou gurmánskou tradicí. Ale obavy z náročného postupu klidně nechte stranou. Pokud se totiž budete držet našeho, vězte, že sladký výsledek se sytou kávovou vůní se zajisté povede a již brzy ho oceníte na svůj vlastní jazýček. 

Ingredience:

  • 450 ml smetany na šlehání
  • 80 g cukru + na posypání
  • 2 kávové lžičky hrubě mleté kávy
  • 2 kávové lžičky instantní kávy
  • 5 žloutků
  • Vanilkový lusk
  • Celá skořice

Postup:

1.)    Začneme předehřátím trouby na 140°C.

2.)    Hrnec postavíme na velmi mírný oheň a vlijeme smetanu. Přihodíme skořici, rozkrojený vanilkový lusk i vyškrábaná zrníčka, instantní kávu i hrubě mleté kávové zrna. Jakmile smetana začne zlehka probublávat, hrnec odstavíme. Nesmí se vařit!

3.)    Žloutky smícháme s cukrem pomocí metličky. Velmi jemně šleháme, dokud žloutky neztratí sytě žlutou barvu – zpravidla to trvá jen pár minut. Dbejte na to, aby se při míchání netvořily vzduchové bubliny.

4.)    Ještě vlažnou smetanu vlíváme do žloutkové směsi za stálého míchání metličkou. Zprvu zašleháváme jen malé dávky, aby se krém nesrazil.

5.)    Směs přecedíme přes sítko, aby se zbavila vanilkového lusku, skořice a kávových zrn.

6.)    Krém vlijeme do malých zapékacích mističek. Ty vložíme do vyššího pekáče, do kterého vlijeme vroucí vodu tak, aby sahala alespoň  do poloviny výšky mističek.

7.)    Pekáč vložíme do trouby asi na 30 minut. Krém je hotový, když ztratí tekutost.

8.)    Upečené dezerty ochladíme ve studené lázni, ke které poslouží například dřez s vodou a ledem. Studené je pak naskládáme na několik hodin do lednice.

9.)     Posledním krokem je karamelová vrstva. Zatuhlý krém rovnoměrně posypeme vrstvou krupicového cukru a tavnou pistolí vytvoříme opálenou krustu. Pokud tavnou pistoli nemáte, vložte formičky těsně pod rozpálený gril na několik málo minut.

Dobrou chuť!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *