Publikováno

Ede: Etnikum, které předběhla sláva místní kávy

Etnická skupina Ede

Provincie Dak Lak je známá pro pěstování a vývoz kávy. Vietnamská produkce je po té Brazilské druhou největší a není se proto čemu divit, že většinu tamější krajiny objímají husté plantáže kávovníků. Pokud máte štěstí a navštívíte tento kousek Země v období květu, spatříte něco úžasného. V případě, že květenství minete, další zajímavost tohoto kraje vám neuteče nikdy. I když hbité nohy by na to měla.

Etnická skupina Ede

Kromě přírodních atrakcí jsou nedílnou součástí provincie Dak Lak národností menšiny. Je domovem pro 44 etnických skupin, které vedle sebe harmonicky žijí. Ta s názvem Ede je ale s tímto regionem historicky spjata natolik, že její stopy jsou vtištěny do místní společnosti a patrné jsou i v současné architektuře a umění. 

Význam stavění přístřeší

Starobylé etnikum žije v typických dřevěných domech podpíraných kůly. Vznášející se obydlí, se střechou lomenou do lichoběžníku pokrytou rákosím, dávají krajině typický ráz a zároveň připomínají dávné doby. U nás by se něco takového dalo považovat za prostou chýši, nicméně pro linii Ede je samotná stavba významná společenská událost. Vesničané se podílejí na darování stavebního materiálu, dřeva, slámy, bambusu, a zapojují se i manuálně. Je zvykem, že první, kdo může kráčet po podlaze dokončeného obydlí, je ženská hlava rodiny. Za doprovodu tradičních písní jím pronáší vodu a oheň, pro dodání chladu a tepla, a zasvěcuje mu štěstí všech příbuzných. 

Význam rýže

Hlavním zdrojem potravy je pro Ede rýže, kterou si pěstují a pak jednou ročně sklízejí. Je pro ně dokonce ještě užívanější surovinou, než ulovená zvěř. Není se proto čemu divit, že po rýžových žních si užívají velké oslavy H’ma ngat, svátek nové rýže a Mnam thun, svátek na počest bohaté úrody. Toto dění spatříte na konci posledního měsíce lunárního kalendáře a rozhodně vám neunikne obětování velkých domácích zvířat. Čím bohatší rodina, tím cennější oběť musí padnout a pojistit přízeň zemědělských duchů. Pro buvoly, krávy či zástupy slepic to rozhodně není, na rozdíl od místních, nejšťastnější období. 

Ženy etnické skupiny Ede

Ženy etnické skupiny Ede

Pokud se budete chtít kromě původu vašeho ranního šálku kávy vydat i po stopách těchto harmonických lidí milující život a jeho oslavování, zamiřte do Vietnamu a jeho provincie Dak Lak. Vzdalte se od hlavních silnic a velkých měst, pak spatříte něco unikátního. Něco, co vás nabudí stejně, jako popíjení černého a horkého moku. 

Typická chýše

Typický příbytek
zdroj: wikipedia.com