Publikováno

Vietnamská ledová káva a její příprava

Vietnamská ledová káva neboli „ca phe sua da“, je sladkým osvěžením v letních dnech. Přestože se může na první pohled zdát, že její příprava je o něco složitější, opak je pravdou. Vietnamská káva s použitím phin filtru je velmi snadná a každý si tuto kávu může připravit i doma.

Vietnamská káva a její příprava

 • 15 gramů středně namleté kávy Dak Lak Dark nebo Original (můžete použít i jinou kávu, dbejte ale na její chuť. Káva by měla být hořčejšího rázu).
 • Sladké kondenzované mléko Ong Tho. Pokud Ong tho nemáte k dispozici, klidně použijte salko 
 • Phin filtr
 • 2 skleničky (jedna sklenice naplněná ledem až po okraj)

Vietnamská káva a její příprava

 • Nalijte kondenzované mléko do sklenice bez ledu (kolik mléka použijete je na vás)
 • Nasypte 15g vietnamské kávy do phin filtru
 • Na kávu položte síťko a mírně přitlačte
 • Nádobu položte na skleničku s kondenzovaným mlékem
 • Do vietnamského filtru nalijte trošku vody a nechte na 30 sekund vyluhovat
 • Dolijte vodu až do 2/3 phin filtru a uzavřete nádobu víčkem
 • Jakmile káva překape z phin filtru do skleničky, pořádně zamíchejte
 • Kávu poté nalijte do skleničky s ledem a znovu pořádně zamíchejte
 • Dobrou chuť!

Všechny ingredience můžete najít i na našem e-shopu, nebo na prodejně. Třeba by vás zajímalo, že nabízíme kompletní sadu!

Publikováno

Kávové crème brûlée

creme brulee

V létě není nikdy dost osvěžujícího a zároveň lehkého mlsání, a proto vám přinášíme vynikající a hlavně vyzkoušené řešení. A jelikož víme, že zbožňujete kávu stejně tak jako my, máme tu recept postavený na její příchuti. Tentokrát jsme se nechali inspirovat francouzskou gurmánskou tradicí. Ale obavy z náročného postupu klidně nechte stranou. Pokud se totiž budete držet našeho, vězte, že sladký výsledek se sytou kávovou vůní se zajisté povede a již brzy ho oceníte na svůj vlastní jazýček. 

Ingredience:

 • 450 ml smetany na šlehání
 • 80 g cukru + na posypání
 • 2 kávové lžičky hrubě mleté kávy
 • 2 kávové lžičky instantní kávy
 • 5 žloutků
 • Vanilkový lusk
 • Celá skořice

Postup:

1.)    Začneme předehřátím trouby na 140°C.

2.)    Hrnec postavíme na velmi mírný oheň a vlijeme smetanu. Přihodíme skořici, rozkrojený vanilkový lusk i vyškrábaná zrníčka, instantní kávu i hrubě mleté kávové zrna. Jakmile smetana začne zlehka probublávat, hrnec odstavíme. Nesmí se vařit!

3.)    Žloutky smícháme s cukrem pomocí metličky. Velmi jemně šleháme, dokud žloutky neztratí sytě žlutou barvu – zpravidla to trvá jen pár minut. Dbejte na to, aby se při míchání netvořily vzduchové bubliny.

4.)    Ještě vlažnou smetanu vlíváme do žloutkové směsi za stálého míchání metličkou. Zprvu zašleháváme jen malé dávky, aby se krém nesrazil.

5.)    Směs přecedíme přes sítko, aby se zbavila vanilkového lusku, skořice a kávových zrn.

6.)    Krém vlijeme do malých zapékacích mističek. Ty vložíme do vyššího pekáče, do kterého vlijeme vroucí vodu tak, aby sahala alespoň  do poloviny výšky mističek.

7.)    Pekáč vložíme do trouby asi na 30 minut. Krém je hotový, když ztratí tekutost.

8.)    Upečené dezerty ochladíme ve studené lázni, ke které poslouží například dřez s vodou a ledem. Studené je pak naskládáme na několik hodin do lednice.

9.)     Posledním krokem je karamelová vrstva. Zatuhlý krém rovnoměrně posypeme vrstvou krupicového cukru a tavnou pistolí vytvoříme opálenou krustu. Pokud tavnou pistoli nemáte, vložte formičky těsně pod rozpálený gril na několik málo minut.

Dobrou chuť!

Publikováno

Vietnamská panna cotta

1. V hrnci přivedeme k mírnému varu smetanu se slazeným kondenzovaným mlékem, cukrem a špetkou soli. Do směsi vyškrábneme semínka z vanilkového lusku.

2. Polovinu této smetanové směsi oddělíme do dalšího hrnce, přidáme kávová zrna a necháme 20 minut zlehka ohřívat, aby se uvolnilo jejich aroma a chuť. Po té je přecedíme. Pokud chcete tento krok zjednodušit, přidejte  dvě lžičky instantní kávy a poctivě rozmíchejte.

3. Do každé ze dvou mističek dáme 2 lžičky práškové želatiny a 2 lžíce studené vody. Po několika minutách želatina vodu absorbuje a nabobtná.

4. Metličkou jemně vmícháme připravenou želatinu do smetanové směsi. Jakmile se v ní rozpustí, přelijeme ji do odměrky či džbánu a vložíme na 20 minut do chladu. To samé provedeme s druhou mističkou želatiny a kávovo-smetanovou směsi.  Kontrolujeme, aby oba druhy zlehka zatuhly, ale přitom si stále držely tekutější konzistenci.

5.  V momentě, kdy obě verze panna cotty začínají mírně houstnout, si připravíme skleničky. Střídavě do nich budeme nalévat oba druhy, aby vytvořily různě silné barvené vrstvy. Pro bezchybný výsledek se před nalitím každé další vrstvy doporučuje nechat skleničku na pár minut v mrazáku.

6.  Dobrou chuť!

            

Publikováno

Jak na domácí kávovou zmrzlinu?

odkaz: pixabay.com

Jakmile se do nás začínají opírat letní teploty, chce to nutně něco osvěžujícího a povzbuzujícího. 

Domácí kávová zmrzlina je ideální řešení, které hravě zvládnete připravit sami. Snadný postup, osvědčený výsledek, žádné zbytečné zmrzlinovače a dokonalý letní refresh. A rovnou zapomeňte na tu kupovanou. Poradíme vám, jak zachovat nejen specifické chuťové vlastnosti kávy, ale především i kofein.

        Nenechte se strhnout recepty, kdy si usnadňujete práci použitím instantní kávy. Jde nám teď především o kvalitu. Stejně tak není vhodné používat kávu z espressa. To má sice chuťové kvality špičkové, nicméně konzistence na bázi vody by ve zmrzlině vytvořila nepatřičné krystalky. Řešení je snadné. Stačí pár hrstek oblíbených pražených kávových zrn a jejich lázeň v ohřátém mléce a smetaně. Obsažené tuky na sebe perfektně naváží omamnou vůni i chuť kávy. Chcete tedy vědět, jak přesně na to?

Ingredience na cca 800 ml zmrzliny:

 • 375 ml plnotučného mléka
 • 150 g cukru (medu)
 • 125 g kávových zrn
 • 375 ml smetany na šlehání
 • 5 žloutků
 • špetka soli
 • lžička čerstvě mleté kávy

Postup:

ice coffee

source: https://flic.kr/p/8EPUje

1. Začneme kávovým macerátem. Do hrnce vlijeme mléko a 125 ml smetany, přidáme cukr, špetku sole a kávová zrna. Na mírnějším žáru budeme ohřívat než se rozpustí cukr a po odstavení zakryjeme pokličkou přibližně na hodinu.

 2. V misce krátce metličkou našleháme žloutky a pozvolna k nim přilijeme ještě vlažný kávovo-mléčný extrakt a zbytek (250 ml) smetany. Po promíchání tekutinu, stále ještě s kávovými zrny, vrátíme do původního hrnce a opět postavíme na mírný ohřev. Teplotu udržujte do 85 °C, aby se žloutky nezdrcli. Stěrkou míchejte do zhoustnutí směsi. 

3. Jakmile začne ulpívat na stěrce, přeceďte ji přes cedník klidně rovnou do nádoby, v které ji pak necháte nejlépe přes noc chladit. Vše posypte čerstvě namletou kávou a tešte se na moment, kdy si budete svou vlastní domácí zmrzlinu vychutnávat. Je pravdu vynikající.

Publikováno

Jak na pravou tureckou kávu? S džezvou!

V naší domovině je „turek“ zažitým a u jisté skupiny lidí oblíbeným způsobem přípravy kávy. Zdejší osvojený postup má ale jen pramálo společného s původní tradicí kultury, z které je její název odvozen. Jediná shoda je v tom, že v obou případech se neodděluje sedlina od kávy.  Pokračování textu Jak na pravou tureckou kávu? S džezvou!

Publikováno

Káva z moka konvičky

Moka konvička je jednoduchý a především levný kávovar, prověřený více než osmdesátiletou praxí, se schopností připravit chuť „malého“ espressa.  

Známý je také pod názvem biateltka. Odvozen je od samotného majitele výrobny, kde kdysi moka konvička vznikla, pana Alfonse Bialettiho. Ten velmi šikovně vsadil na odolné hliníkové provedení ve stylu Art Deco. Populární design se totiž stal brzy fenoménem, který přinesl nový způsob přípravy kávy v podstatě do každé italské rodiny a následně i dál do světa. 

Hliníkový kávovar je postaven na principu rozpínavosti vody při ohřívání, což umožňuje přípravu pod tlakem od 1 do 1,5 baru. Na správné espresso, které potřebuje barů 9, je to sice málo, ale výsledkem je opravdu silná káva bez sedliny, s vysoký obsahem kofeinu a jemnou pěnou. Drobným nedostatek, který však u většiny běžných konzumentů zůstane bez povšimnutí, je delší vystavení mletých zrn vařící teplotě vody během extrakce. Adekvátní teplota je mírně nad 90°C a tak se v tomto případě hovoří o následné lehce připálené chuti. Je-li ale pro vás překapávaná káva slabotou a lpění na nejšetrnější přípravě si dokážete odpustit, jistě najdete v moka konvičce zalíbení.

Na trhu je dnes poměrně uspokojivá nabídka různého provedení, od kterého se samozřejmě odvíjí i cena. Hliník je rozhodně levnější než nerez, který ale zase funguje na indukci. Cena také narůstá s vyšším objemem konvičky. V poměru k její velikosti je připravené množství kávy relativně malé. Na jednu porci stačí i 30 ml. 

moka konvice

Jak se tedy káva připravuje?

Samotnou přípravu zvládnete snadno i v terénních podmínkách. Do spodního dílu se nalije voda k vyznačené rysce. Názory na doporučenou teplotu se liší. Jižané používají již ohřátou vodu, ale najdou se i vyznavači studené. Všichni se ale shodnou na tom, že ideální je čerstvě namletá káva na středně jemnou hrubost. Ta se sype do filtru ve středním dílu konvice. Nepěchuje se, stačí pouze zlehka zarovnat. Následně oba díly kávovaru pevně sešroubujeme. Pozor na nečistoty či špatné dotažení. Špatným těsněním byste si zadělali na nepořádek. Konvička se umístí na mírný ohřev a jakmile zaznamenáme probublávání vody přes filtr do horního dílu, ztlumíme žár. Po několika minutách ho zcela vypneme, aby se konečná fáze extrakce vyhnula připálení. Pokud mu ubráníte, buďte si jisti, že moka konvička vám během chvilky poskytne velmi uspokojivý kofeinový doping, aniž byste museli zbytečně utrácet za velký kávovar. 

Publikováno

Vynález nové doby kávové – AeroPress

Nejmladší a zároveň i trošku nevšední způsob přípravy kávy byl představen trhu v roce 2005. Za povedeným počinem stojí americký vynálezce Jan Adler, prezident společnosti Aerobie, který má mino jiné přibližně 40 patentů v elektronickém, optickém a aerodynamickém odvětví. Je jasné, že nejde o žádného amatéra a není divu, že AeroPress, jak nazval „kávovar“ i samotnou inovativní metodiku přípravy, si velmi rychle získal nejen laickou, ale i odbornou kávovou veřejnost.

Proč je AeroPress tak oblíbený?

Zásadní devizou je kvalita připravené kávy za pomoci snadno přenosného, malého a odolného kávového aparátu. AeroPress je složen jen z plastového válce, pístu a sítka, do kterého se vkládá papírový filtr. Využití se nabízí nejen v kuchyni, ale také na cestách, v kempech, na piknicích a především všude tam, kde je klasický barový kávovar pouhou nedosažitelnou iluzí. Dá se říci, že AeroPress dává v ryze přírodních podmínkách vzniknout té nejlepší možné kávě během velmi krátké chvíle. Výsledkem je dokonale čistý kávový extrakt bez sedliny, který maximálně kopíruje vlastnosti dodaného mletého zrna. Typický je také nižší obsah kofeinu a jemnější, příjemně vyvážená chuť.   

aeropress

Pokračování textu Vynález nové doby kávové – AeroPress

Publikováno

Jak se vyrábí instantní káva?

instantni kava

Osvěta kávové kultury zanesla správné a šetrné postupy pro přípravu dobré kávy do mnoha domácností, z kterých stále častěji voní tradiční aroma. Nicméně i tak zůstává káva rozpustná pro svou expresní přípravu fenoménem dnešní rychlé doby. Jak vlastně vzniká kávový granulát a může si finální produkt zachovat kvalitu, na kterou se odkazuje, nebo je to jen chabá a drahá náhražka klasické kávy? Pokračování textu Jak se vyrábí instantní káva?

Publikováno

Historie vietnamské kávy

historie vietnamské kávy

Vietnam je druhým největším vývozcem kávy na světě. Vietnamská káva se stala nedílnou součástí světových koncernů jako Nestle, či Tchibo, ale až do nedávna se málokdo o kávě z Vietnamu chtěl dozvědět více. Tento trend se ovšem mění a vietnamská káva se v současnosti rychle dostává do popředí zájmu. Jistě každý z nás již někdy slyšel o vietnamské překapávané kávě phin cafe, nebo vietnamské ledové kávě cafe da.

A jak se tedy káva dostala až do Vietnamu?

Kávu do Vietnamu přivezli Francouzští kolonisté již v roce 1857, ale kvůli neutuchající politické situaci se rozmach kávové produkce podařil až na konci 20. století po skončení

vietnamská ledová káva

vietnamská ledová káva

Pokračování textu Historie vietnamské kávy